Matury!


Matury i koniec szkoły średniej jest dla wielu młodych ludzi czasem podejmowania trudnych decyzji. Jeszcze niedawno musieli prosić nauczycieli o możliwość wyjścia do toalety a teraz oczekuje się od nich, że będą w pełni odpowiedzialnymi za swoje życie i dorosłymi osobami. 

Absurdalne.

Szkoła nie uczy w jaki sposób poradzić sobie z nagłą wolnością i jednoczesnym nawałem obowiązków. Miałam szczęście chodzić do szkoły, która obecnie jest na pierwszym miejscu rankingu “zwolnieni z teorii”. Już ponad dekadę temu silny nacisk kładziono tam na to, żeby uczniowie potrafili zorganizować więcej niż notatki na sprawdzian i rozwijali się także pozalekcyjnie. Wtedy jeszcze nie doceniałam tego w pełni, ale widząc z czym wielu uczniów opuszcza mury liceów wiem, że umiejętności, w które mnie wyposażono nie są niestety “standardowym pakietem” średniego wykształcenia.

Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, z powodu której tegoroczni maturzyści siedzieli zamknięci w domach przez niemal cały ostatni rok.

Tymczasem dzięki szczepionkom świat wydaje się powoli wracać do normy i stoją przed nimi jeszcze większe wyzwania niż przed poprzednimi rocznikami. Nie tylko kończy się dla nich czas opieki i nadzoru rodziców. Pojawia się też wizji wolności od obostrzeń i ograniczeń. Niektórych wolność upaja, innych przeraża.

pexels-olya-kobruseva-5428833.jpg

Jak jako rodzic możesz wesprzeć swojego nastolatka?

Prawda jest trochę bolesna - jeśli do tej pory nie zbudowaliście relacji, w której możecie otwarcie rozmawiać i udzielać wsparcia, teraz może nie wystarczyć czasu, żeby to zrobić. Jeżeli macie taką relację - świetnie! Bądźcie przy swoim dziecku, pytajcie czego potrzebuje, z czym ma problem, pozwólcie mu szukać własnych odpowiedzi, ale zapytani o radę i wsparcie udzielcie ich. Może jednak tej relacji z różnych przyczyn brakuje. Prawdopodobnie nie uda się tego naprawić w kilka tygodni, ale i tak warto spróbować i okazać dziecku, że jest się przy nim. Takie wsparcie, mimo że może wyglądać na niedocenione, będzie dla dziecka źródłem siły i pewności siebie. Łatwiej jest podejmować odważne decyzje kiedy wiemy, że nawet jeśli się nie uda, mamy do kogo się zwrócić. Każdy człowiek zasługuje na taką “siatkę bezpieczeństwa”, a w przypadku młodych dorosłych, którzy jeszcze nie zdążyli zbudować własnych rodzin, jej rolę powinni przyjąć na siebie rodzice. Jednocześnie pamiętajcie, że pozwolenie na popełnianie błędów i ponoszenie ich konsekwencji jest ważną częścią dorastania.

A może czytasz to jako maturzysta lub maturzystka?

Ostatni rok był przewrócony do góry nogami, jeszcze bardziej niż byłoby to zwykle w przypadku końca szkoły średniej. Masz prawo czuć się skołowany. Nie bój się w takich sytuacjach prosić o wsparcie. Może być dostarczone przez rówieśników, borykających się z podobnymi problemami, rodziców czy wreszcie specjalistów różnych dziedzin - terapeutów, coachów i doradców zawodowych. Kiedy wybrać którą formę wsparcia?

Terapeuta - jeśli masz silne problemy ze stresem, niską samoocenę, widzisz u siebie problemy z budowaniem relacji lub masz objawy depresji, terapeuta będzie dobrym wyborem. Zdradzę ci sekret - chodzenie do terapeuty nie tylko nie jest niczym wstydliwym, ludzie korzystają z ich usług regularnie i zupełnie się z tym nie kryją. Przyznanie się do tego, że potrzebujemy pomocy jest oznaką dojrzałości.

Doradca zawodowy - to osoba, która po przeprowadzeniu testów i rozmowy przedstawi ci propozycje ścieżki kariery, która jego zdaniem najbardziej do ciebie pasuje. Oczywiście wybór należy do ciebie a zadaniem doradcy jest jedynie przedstawienie ci opcji.

Coach - to osoba, która, w przeciwieństwie do doradcy, nie zaproponuje ci gotowego rozwiązania. Coach będzie szczególnie przydatny kiedy wiesz, co chcesz osiągnąć, ale masz problemy z oceną jakie kroki podjąć, albo czy te, które już podejmujesz są wystarczające. Z jego usług możesz również skorzystać, jeśli twój plan jest nietypowy - nie zamierzasz iść na studia, skończyć ich i pracować w zawodzie. Masz inne marzenia i chcesz porozmawiać z kimś o tym czy są realistyczne. Rozmowa coachingowa może być też przydatna do tworzenia planu awaryjnego. Świadomość, że niezależnie od tego czy twoje plany się powiodą wiesz już, jaki będzie następny krok z pewnością pomoże w opanowaniu stresu wiążącego się z tym pełnym wyzwań okresem.

Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem czy maturzystą, właśnie rozpoczyna się dla ciebie nowy okres w życiu. Jest trochę strasznie, trochę ekscytująco i czeka cię wiele wyzwań. Zadbaj o to, żeby otoczyć się wsparciem najbliższych i nie martw się, jeśli po drodze coś się nie uda. Nie bój się też prosić o pomoc jeżeli tego potrzebujesz. Samodzielność nie musi oznaczać samotności.



Dla tegorocznych maturzystów przygotowałam specjalny pakiet ukierunkowany na rozwiązanie specyficznych dylematów związanych z nowym etapem życia. Szczegóły pod linkiem: pakiet coachingowy dla maturzystów.


Previous
Previous

Czy na pewno chcesz osiągnąć swój cel?

Next
Next

Kaizen po polsku