Coaching Relacji
Nikt z nas nie żyje w pustce. Otaczają nas ludzie, niektórych z nich lubimy, lub nawet kochamy, innych tolerujemy albo ciężko jest nam ich znieść. Z każdym z tych odczuć wiążą się swoiste wyzwania. Przykładowe tematy, jakie można poruszać na coachingu relacji:
relacje z rodzicami,
relacje z współpracownikami/podwładnymi/przełożonymi/klientami,
relacje z dziećmi,
relacje w rodzinie,
relacje z partnerem/partnerką,
relacje, w które chcielibyśmy wejść,
relacje, których chcielibyśmy unikać.
Zdarza się, że relacje, które nie powinny być w naszym życiu bardzo istotne rzutują na dużą część naszego życia (np. współpracownik, który swoimi uwagami psuje nam codziennie humor na kilka godzin), a inne, które powinny być dla nas szczególnie cenne uznajemy za pewnik i nie poświęcamy im wystarczająco czasu (np. relacja z dziećmi, które widują nas tylko w weekendy przez nadmiar pracy). Coaching relacji pozwala przyjrzeć się relacjom, jakie łączą nas z otaczającymi nas ludźmi, ale także tym, jakie mamy z samymi sobą. Dylematy, jakie mogą zostać poruszone:
stagnacja w związku, która łączy się z niezadowoleniem jednej bądź obydwu jego stron – omówienie wartości w związku, praca nad tworzeniem więzi opartej na aktywnej pracy obydwu stron związku,
pogodzenie się z brakiem kontaktu z rodzicami spowodowanego ich niechęcią do tworzenia więzi.
Pracując w obszarze coachingu relacji warto zaznaczyć, że relacja zazwyczaj obejmuje nie tylko nas samych. Coaching zajmuje się jedynie tym, co klient może zrobić w związku ze swoją sytuacją z zaznaczeniem, że każdy człowiek odpowiada tylko za swoje działania i uczucia.
Na coaching relacji zapraszam również osoby nieheteronormatywne i pozostające w relacjach powszechnie uważanych za nietypowe. Z doświadczenia coachingowego wiem, że często spotykają się one z nieodpowiednim zachowaniem nawet w profesjonalnych sytuacjach i uważam za konieczne podkreślenie, że akceptacja klienta takim, jaki jest jest niezwykle istotną ideą coachingu, którą z przyjemnością kultywuję.